اقتصادی

شاخص بورس امروز در ساعات آغازین معاملات، بیش از ۱۰ هزار واحدرشد کرد که صعودی بی‌سابقه است، چراکه هرچند بازار در ماه‌های گذشته همواره بر مدار صعود حرکت کرده اما طی یکی - دو ساعت اولیه معاملات صعود ۱۰ هزار واحدی را تجربه نکرده است؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار دلیل آن را رشد همزمان سهم‌های بزرگ در کنار سهم‌های کوچک می‌داند.

به گزارش ایسنا، روند حرکت شاخص در ساعات ابتدایی معاملات یکنواخت و حدود ۴۳۲ هزار واحد بود اما ناگهان ورق برگشت و طی دو ساعت شاخص با ۱۰ هزار واحد صعود به رقم بیش از ۴۳۸ هزار واحد رسید. می‌توان گفت امروز از صدر تا ذیل بازار سبزپوش است و تقریبا اکثرا سهم‌ها افزایشی بودند.

این درحالی است که بازار سرمایه روز گذشته روندی پرنوسان را تجربه کرد؛ به طوریکه شاخص کل در ساعات ابتدایی ۴۲۶ هزار و ۱۸۴ واحد بود اما در میانه معاملات به ۴۲۲ هزار و ۵۸۷ واحد کاهش یافت و در نهایت با روندی رو به رشد به رقم ۴۲۸ هزار و ۲۱۶ واحد رسید.

در این راستا یوسف هاشمی - یک کارگزار - در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد دلیل رشد ۱۰ هزار واحدی شاخص کل بازار سرمایه توضیح داد: مهمترین دلیل این رشد این است که امروز اقبال بازار هم روی سهم‌های بزرگ و بنیادی زیاد بود و هم در زمینه سایر سهم‌ها.

وی افزود: معمولا در روزهای گذشته اگر سهم‌های کوچک رشد می‌کردند رشد سهم‌های بزرگ عادی یا پرنوسان بود و اگر سهم‌های بزرگ رشد می‌کردند رشد سهم‌های کوچک عادی بود. اما امروز هم سهم‌های بزرگ یکجا روی بازار تاثیر زیادی گذاشتند و هم در کنار آن سهم‌های کوچک به صورت هم‌زمان رشد کردند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه امسال سهم‌های بزرگ نسبت به سهم‌های کوچک رشد آن چنانی نداشتند، عنوان کرد: امسال رشد سهم‌های کوچک بسیار بیشتر از سهم‌های بزرگ بود. اصطلاحا در بازار سرمایه به آن سهم‌های جا مانده می‌گویند. با توجه به اینکه کلی قابلیت‌های پیشتازی بیشتری داشتند، سهم‌های جامانده بازار بودند. این جاماندگی امروز نسبت به سایر سهم‌ها در حال جبران است. از آنجاکه سهم‌های بزرگ هرکدام به تنهایی در شاخص تاثیر زیادی دارند رشد همزمان آن‌ها باعث رشد این چنینی شاخص کل می‌شود.

وی یادآور شد امروز هر کدام از سهم‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه، ملی مس، مپنا، همراه اول که به تنهایی در شاخص تاثیر زیادی دارند امروز با رشد زیادی مواجه بودند. هرکدام از آن‌ها سهم‌های بزرگی هستند که معمولا همزمان با یکدیگر رشد نمی‌کردند.

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

وزیر نفت با بیان اینکه بازار نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت فشار قرار گرفته و به همین دلیل قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار برای هر بشکه رسیده است، گفت: باید تلاش شود بازار نفت به تعادل برسد.

ایسنا |

شاخص بورس امروز در ساعات آغازین معاملات، بیش از ۱۰ هزار واحدرشد کرد که صعودی بی‌سابقه است، چراکه هرچند بازار در ماه‌های گذشته همواره بر مدار صعود حرکت کرده اما طی یکی - دو ساعت اولیه معاملات صعود ۱۰ هزار واحدی را تجربه نکرده است؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار دلیل آن را رشد همزمان سهم‌های بزرگ در کنار سهم‌های کوچک می‌داند.

ایسنا |

شرکت ملی گاز ایران یکی از ده شرکت بزرگ فعال در عرصه گاز در خاورمیانه و یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت با سابقه بیش از ۵۳ سال است که وظیفه تامین بیش از ۷۵ درصد از سوخت مورد نیاز کشور را بر عهده دارد.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/سیستان و بلوچستان </span>مدیرکل فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان گفت: 24 مرکز فنی و حرفه ای در استان سیستان و بلوچستان فعال است که بیش از 85 درصد آموزش های آن در حوزه شهری و بیش از 14 درصد در حوزه روستاهاست.

ایسنا |

در حالی‌ که با گذشت بیش از ۱۰ سال از زمانی‌ که مفهوم شبکه ملی اطلاعات برای اولین بار مطرح شد، مهم‌ترین خدمات از پیام‌رسان تا موتور جست‌وجو هنوز تامین نشده، مقرر شده است خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات تا دو سال دیگر به‌طور کامل تأمین شود.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/سیستان و بلوچستان </span>مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: میزان صادرات کالا از بازارچه‌های مرزی استان با رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۶ درصد افزایش داشته است.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/خراسان جنوبی </span>‌امروز 5 طرح در حوزه ICT با اعتبار 690 میلیارد ریال در روستای گارجگان خوی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خراسان جنوبی افتتاح می‌شود.

ایسنا |

صنعت نفت ایران علی‌رغم تحریم‌ها و موانعی که سر راه آن قرار داشت، اکنون در شرایط نسبتا خوبی به‌سر می‌برد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اقدامات صورت گرفته در پارس جنوبی، توسعه اکتشافات و توسعه میدان‌های مشترک غرب کارون اشاره کرد.

ایسنا |

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به تقاضای کمتر در چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، به روند نزولی روزهای اخیر ادامه داد و کاهش یافت.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.