جهان

رئیس جمهور آمریکا به منظور شرکت در اجلاس ناتو که قرار است روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار شود، وارد پایتخت انگلیس شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهوری آمریکا به منظور شرکت در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) وارد لندن پایتخت انگلیس شد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا اخیرا گفته بود این کشور بودجه کمکی به ناتو را کاهش خواهد داد.

گفتنی است، اجلاس ناتو قرار است سه‌شنبه و چهارشنبه در لندن برگزار شود.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه حدود یکماه پیش با الفاظی تند همتایان اروپایی خود را به دلیل وابستگی دفاعی به ائتلاف نظامی ناتو به باد انتقاد گرفت و به صراحت تأکید کرد که ناتو به دلیل اقدامات آمریکا دچار «مرگ مغزی» شده است.

با گذشت بیش از یکماه از این اظهارات، رئیس جمهور فرانسه اخیرا اذعان کرد که سخنان وی علیه ناتو زنگ هشداری سودمند برای اعضای این ائتلاف بوده و اینکه او بابت گفته هایش عذرخواهی نخواهد کرد.

ماکرون در یک کنفرانس خبری مشترک با «یِنس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت: «مسائلی که من مطرح کردم، مسائل آشکاری بودند که ما هنوز آنها را حل نکرده ایم».

وی در ادامه افزود:« صلح در اروپا، وضعیت پس از پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد، روابط با روسیه، مسأله ترکیه، اینکه دشمن کیست؟ خب من می گویم: تا زمانی که این مسائل حل و فصل نشوند، در مورد توزیع هزینه و توزیع مسئولیت نباید مذاکره کنیم».

رئیس جمهور فرانسه با اشاره ضمنی به سخنان تند خود علیه ناتو گفت: «بنابراین شاید ما به یک زنگ هشدار احتیاج داشتیم و من خوشحالم که این هشدار داده شد و خوشحالم که اکنون همه گمان می کنند که ما باید در عوض به اهداف راهبردی خود فکر کنیم. بنابراین من برای روشن کردن این ابهام ها مطلقاً عذرخواهی نخواهم کرد».

این در حالی است که دبیر کل ناتو در واکنش به اظهارات ماکرون مدعی شد که «در شرایط نامعلوم، نهادهای چندجانبه قدرتمندی همچون ناتو ضروری هستند».

وی در این باره گفت: «پوشیده نیست که میان اعضای این ائتلاف اختلافاتی وجود دارد. اما قدرت ناتو در آن است که پیش از این نیز همین نوع اختلافات را داشتیم و هربار توانسته ایم بر آنها غلبه کنیم».

مهرنیوز   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
تسنیم |

وزارت امور خارجه روسیه امروز با احضار سفیر آلمان، رسماً به وی طلاع داد که دولت روسیه بر اساس اصل تقابل، دو کارمند سفارت آلمان را "عنصر نامطلوب" شناخته و خواستار خروج آنها از خاک روسیه ظرف یک هفته است.

تسنیم |

وزیر امور خارجه آلمان تلاش آمریکا برای متوقف کردن پروژه گازی «نورد استریم ۲» از طریق وضع تحریم علیه این پروژه را دخالت در سیاست‌های انرژی اتحادیه اروپا خواند.

تسنیم |

یک رسانه رژیم صهیونیستی از نزدیک شدن طیف‌ ژنرال‌ها به تشکیل دولت پس از انتخابات آتی کنست با توجه به شکست نتانیاهو در دو انتخابات اخیر خبر داده است.

تسنیم |

منابع خبری از مشارکت عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری امروز و بسته شدن برخی حوزه‌های اخذ رای توسط معترضان خبر دادند.

انتخاب |

دولت تایوان اعلام کرد که به شهروندان هنگ کنگی که امنیتشان به دلایل سیاسی به خطر افتاده است، کمک‌های لازم را می‌رساند و از آرمان‌های مردم برای آزادی و دموکراسی حمایت می‌کند.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.