سیاسی

جمعی از نویسندگان، هنرمندان و سینماگران ایرانی نامه‌ای را خطاب به هنرمندان ترکیه‌ای نوشتند و درخواست کردند که "ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید."

به گزارش ایسنا، جمع 106 نفری از نویسندگان، اهل سینما در نامه‌ای خطاب به نویسندگان،سینماگران و هنرمندان "سرزمین دوست و همسایه ترکیه" نوشته‌اند:

«سلام ،
چند روز از آغاز جنگی  ویرانگر می‌گذرد. جنگی که مجامع بین المللی از وقوع آن آگاه بوده و منابع رسمی فاش کرده‌اند که اردوغان آنان را از جزییات حمله مطلع کرده است. به‌نظر می‌رسد که هدف سهم خواهی بد هنگام، از سرزمینی جنگ دیده و نیمه ویران است. 
دوستان تُرک 
این بدان معناست که شرارت زشتی و   سیاهی با ساز و کاری  بظاهر قانونی  در پی کسب مشروعیت است. این چهره دیپلماسی زشت کردار عصر ما است:  
هجوم بی امان و سازمان یافته به مردمی بی پناه و فاقد امکانات. یک نابرابری آشکار و بی عدالتی محض. این یک نسل کشی به بهانه صلح است؛آغاز هیچ جنگی عادلانه نیست؛ فقط صلح عادلانه است. این چیزی جز هجوم وحشیانه به زندگی نیست. یک تجاوز آشکار به کودکی ،به عاشقی، به صلح  و آرامش است.
صدهزار آواره، دهها کشته و صدها مجروح آمار  اولیه این فاجعه است...
دوستان ما
دولت اردوغان فرصت این را یافت تا نظر مساعد و همراهی و سکوت همدستان را برای اغاز جنگی اشغالگرانه و خونین جلب کند، آیا ملت و نخبگان ترکیه نیز این مجال را می یابند تا از مردمان سراسر جهان، آغاز صلح و پایان جنگ را پرسش کنند؟؟ آیا ملت و نخبگان ترکیه موافق این نسل کشی و کوچ اجباری ملتی بی پناه هستند؟ 
آیا مردم اروپا و آسیا در برابر این تهاجم خاموش خواهند ماند؟
آنچه که امروز در خیابان‌های اکثر کشورها شاهد بودیم مخالفت جدی  با اشغالگری و توسعه طلبی افراطی است. 
دوستان ترک 
هم اکنون که در حال نگارش این پیام هستیم صدها تن غیرنظامی،کودک و زن و مردان سالخورده در حال جان دادن هستند و یا آواره دشت و بیابان شده‌اند...این آن چیزی است که ملت ترکیه می خواهد؟!
شما به نمایندگی از تاریخ  فرهنگ  دین و تمدن ترکیه، وظیفه مهار ماشین جنگی و توسعه طلبی جنون آمیز و مرگبار را دارید. این رسالت واقعی ما و شماست. بگذارید ترکیه نو را با اثار درخشان ادبیاتش، با موسیقی‌های دل انگیز هنرمندانش، با صدای دلنشین خوانندگانش ،با استانبول و شبهای جادویی‌اش،با معماری سحرانگیز  و مهربانی و میزبانی گرم مردمانش و با شور و زندگی که در خیابان‌هایش جاریست بیاد بیاوریم. جنگ این یادآوریهای زیبای فرهنگ و تمدن شما را به کناری می‌راند و جز کشتار و خونریزی و آوارگی میراثی بر جای نخواهد گذاشت..
دوستان 
ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید. فاجعه‌ای رخ داده است. جنایتی هولناک و تاریخی در حال شکل گیری است. 
قدرت واقعی شما هستید. صلح و آرامش و زندگی در پناه زیبایی‌ها را به منطقه برگردانید. این کار شماست. ما همراه شما هستیم....»

این نامه را بیش از 106 هنرمند نویسنده و سینماگر امضاء کرده‌اند که نام‌شان نزد ایسنا محفوظ است.

انتهای پیام 
 

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

یک عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه اکثر نمایندگان ⁧ مجلس ، مخالف هرگونه افزایش قیمت ⁧ بنزین ⁩ و سهمیه‌بندی بوده‌اند، در عین حال گفت که مخالفان دولت در سایه نارضایتی ⁧ مردم ⁩ بر این ⁧ موج ⁩ مسابقه سیاسی گذاشته‌اند.

ایسنا |

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که کیفیت عامل اصلی حمایت از تولید ملی است، متذکر شد: یکی از ضروریات ویژه و اصلی در حمایت از کالای ایرانی، حول محور کیفیت محصولات داخلی می‌چرخد.

ایسنا |

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: ظاهراً آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارند. از آقای جلیلی نیز هنوز خبری به گوش نرسیده اما در این میان احتمال سرلیست شدن قالیباف بیش ازدیگران است.

ایسنا |

یک وکیل دادگستری با اشاره به طرح موضوع vpn قانونی گفت: این موضوع، علاوه بر تبعیض آمیز بودن این اقدام، خلاف اصول 19 و 20 از قانون اساسی است که بر حقوق مساوی ملت و یا حمایت یکسان قانون از مردم تاکید دارد.

تسنیم |

کمتر از ۱۰۰ روز مانده به موعد انتخابات مجلس، جریان‌های سیاسی فعالیت انتخاباتی خود را به شکل جدی‌تری دنبال می‌کنند. در این میان وزارت کشور، شورای نگهبان و دیگر دستگاه‌های اجرایی در تلاش‌ برای پیگیری روند قانونی برگزاری انتخابات هستند.

تسنیم |

مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در اثر وقوع انقلاب اسلامی و با هدف مبارزه با صدام در تبعید شکل گرفت. این مجلس علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و تبلیغی، توسط یگان بدر فعالیت‌های نظامی و مسلحانه هم انجام می‌داد.

تسنیم |

هفته گذشته همزمان با ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) رهبر معظم انقلاب با عفو وتخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب موافقت کردند که نسبت به عفوهای گذشته بی‌نظیر بود و مورد استقبال افراد مختلف از دو جناح قرار گرفت.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.