فرهنگی

آیین رونمایی از کتاب، کتاب صوتی "قرار بانه" که به همت سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس تهیه، تدوین و چاپ شده است و همچنین فیلم مستند "قرار بانه" روز دوشنبه ۱۴ بهمن در سالن قصرشیرین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مریم مجتهدزاده، رییس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس در این مراسم گفت: تاریخ شفاهی در حوزه نقش زنان در دوران دفاع مقدس مغفول مانده است و می‌طلبید که حضور بانوان جدی تر وارد صحنه شود و تصمیم گرفتیم این بخش را به قلم توانمند نویسندگان و هنر مندان احیا کنیم.در کتاب "قرار بانه" ظلم و جور دولت‌های مستکبر و سلطه گر که کمر همت برای ساقط کردن انقلاب بسته بودند در خطه بانه به تصویر کشیده شده است.

مجتهدزاده ادامه داد: همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب یکی از مولفه اخلاق و معنویت است پرداختن به مدل مجاهدت و ایثارگری رزمندگان به عنوان مولفه های اخلاق و معنویت از جمله راه های مقابله با هجمه های دشمنان است.

وی با تاکید بر ضرورت انتقال و تبیین ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان، گفت: پیشرفت و امنیت امروز کشور مرهون جانفشانی رزمندگان دفاع مقدس است.بنابراین برای آشنایی جوانان با مجاهدت ایثارگران آن دوران این کتاب تدوین شد.

مجتهدزاده اظهار کرد: دشمن برای سیاه‌نمایی ایران فیلم‌های مورددار را به جشنواره‌ها راه می‌دهند که تصویر نامناسبی از ایران نمایش دهند و از راهیابی فیلم‌های مربوط به دوران دفاع مقدس واهمه دارند.

وی در پایان گفت: وظیفه داریم خاطرات گران‌بهای آن دوران در اختیار نسل جوان که آن دوران را ندیدند قرار دهیم تا با نظام سلطه و بلایایی که بر سر کشورهای مسلمان از جمله ایران آورده اند آشنا شوند.

در ادامه این مراسم، مولف کتاب توضیحاتی درباره کتاب ارائه کرد و دو نفر از راویان کتاب گوشه‌ای از خاطرات آن دوران را بیان کردند و بخشهایی از مستند قراربانه پخش شد.

همچنین دکتر رهبر از فعالان حوزه فرهنگی دوران دفاع مقدس در شهر بانه با بیان خاطراتی از آن دوران به نقش اثرگذار زنان در دوران دفاع مقدس پرداخت.
 
در انتهای مراسم با حضور میهمانان مراسم رونمایی از کتاب انجام شد.

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

مراسم تشییع پیکر ولی الله شیراندامی هنرمند باسابقه تئاتر، سینما، تلویزیون و رادیو با سخنانی از ایرج راد،رضا بابک،محمد علی حق شناس، مجید رجبی معمار شهرام کرمی همراه شد و در این برنامه بارها گفته شد که قدر هنرمندان را تا زمانی که هستند بدانیم.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.