اقتصادی

در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۵۲۴ تن مواد مخدر از سوی گمرک ایران کشف شده است.

به گزارش ایسنا، بررسی آخرین وضعیت کشف مواد مخدر در مبادی ورودی و خروجی گمرک با دریافت توضیحاتی در این رابطه از سوی گمرک ایران به ایسنا همراه بود.

بر اساس این اطلاعات، در ۱۰ ماهه امسال حدود ۵۲۴ تن و ۲۱ کیلوگرم مواد مخدر از سوی گمرک ایران کشف شده است که نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته که بالغ بر ۱۴۴ تن و۹۲۰ کیلوگرم گزارش شده بود ۲۶۱ درصد رشد دارد.

رتبه‌بندی مواد مخدر وارداتی

از کشفیات سال جاری ۲۴ تن و ۸۱۹ کیلو گرم انواع مخدر مواد مخدر شامل تریاک، شیره تریاک، شامپو تریاک، هروئین، بذر شاهدانه، شیشه و... بوده است که بیشترین حجم کشفیات به پیش سازهای مواد مخدر صنعتی اختصاص دارد.

این در حالی است که تریاک، شیره تریاک، هروئین، کراک، شیشه، حشیش، بذر شاهدانه، ناس و پان و همچنین روان‌گردان‌های جدید به همراه قرص‌های مخدر و در نهایت گل و شامپو تریاک، در رتبه های بعدی کشفیات گمرک قرار دارد.

همچنین میزان کشف انواع پیش‌سازهای مواد مخدر ۴۹۳ هزار و ۵۰۵ لیتر شامل ۱۵ هزار لیتر اسید انیدرید استیک، ۵۷ هزارو ۸۰ لیتر استیل کلراید، ۲۲ هزارو۴۴۰ لیتر استون، ۳۷۱ هزارو۷۳۵ لیتر هیدرو کلریک، ۲۷هزار و ۲۰۰ لیتر متیل اتیل کتون و ۵۰ کیلوگرم ید کریستال بوده است.

مقصد قاچاق مواد مخدر کجاست؟

در همین رابطه لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - توضیح داد: از آنجا که ایران در کنار افغانستان واقع شده و سوداگران مرگ بخش زیادی از  مواد مخدر را ناگزیرند از منطقه ما ترانزیت کنند  مقصد اغلب قاچاق مواد مخدر خروجی از کشور، کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا است.

وی افزود: در خصوص نحوه جاسازی و کشور مقصد مواد مخدر می توان به جاسازی مواد مخدر در جوف کالاهای صادراتی به کشورهای مقصد قاچاق مواد مخدر اشاره کرد. کشف اخیر در یکی از گمرکات استان تهران به این گونه بود که یک محموله بار دستگاه دوغ‌ساز و به مقصد کشور آلمان متوقف شد و با بررسی به عمل آمده و با استفاده از سگ‌های مواد یاب گمرک، میزان ۴۱ کیلو و ۶۵۰ گرم تریاک در این محموله صادراتی کشف شد و برای انجام تشریفات قضایی در اختیار مقامات مذکور قرار گرفت.

سخنگوی گمرک ایران یادآور شد که کشفیات مواد مخدر از سوی گمرک در حالی انجام شده که براساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در سال‌های اخیر یکی از گمرکات برتر جهان در کشف و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته شده است که به نظر می‌رسد تاکید مسئولان گمرک بر بهره گیری از سامانه های الکترونیکی موجب افزایش این کشفیات شده است.

 انتهای پیام

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

وزیر نفت با بیان اینکه بازار نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت فشار قرار گرفته و به همین دلیل قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار برای هر بشکه رسیده است، گفت: باید تلاش شود بازار نفت به تعادل برسد.

ایسنا |

شاخص بورس امروز در ساعات آغازین معاملات، بیش از ۱۰ هزار واحدرشد کرد که صعودی بی‌سابقه است، چراکه هرچند بازار در ماه‌های گذشته همواره بر مدار صعود حرکت کرده اما طی یکی - دو ساعت اولیه معاملات صعود ۱۰ هزار واحدی را تجربه نکرده است؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار دلیل آن را رشد همزمان سهم‌های بزرگ در کنار سهم‌های کوچک می‌داند.

ایسنا |

شرکت ملی گاز ایران یکی از ده شرکت بزرگ فعال در عرصه گاز در خاورمیانه و یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت با سابقه بیش از ۵۳ سال است که وظیفه تامین بیش از ۷۵ درصد از سوخت مورد نیاز کشور را بر عهده دارد.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/سیستان و بلوچستان </span>مدیرکل فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان گفت: 24 مرکز فنی و حرفه ای در استان سیستان و بلوچستان فعال است که بیش از 85 درصد آموزش های آن در حوزه شهری و بیش از 14 درصد در حوزه روستاهاست.

ایسنا |

در حالی‌ که با گذشت بیش از ۱۰ سال از زمانی‌ که مفهوم شبکه ملی اطلاعات برای اولین بار مطرح شد، مهم‌ترین خدمات از پیام‌رسان تا موتور جست‌وجو هنوز تامین نشده، مقرر شده است خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات تا دو سال دیگر به‌طور کامل تأمین شود.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/سیستان و بلوچستان </span>مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: میزان صادرات کالا از بازارچه‌های مرزی استان با رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۶ درصد افزایش داشته است.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/خراسان جنوبی </span>‌امروز 5 طرح در حوزه ICT با اعتبار 690 میلیارد ریال در روستای گارجگان خوی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خراسان جنوبی افتتاح می‌شود.

ایسنا |

صنعت نفت ایران علی‌رغم تحریم‌ها و موانعی که سر راه آن قرار داشت، اکنون در شرایط نسبتا خوبی به‌سر می‌برد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اقدامات صورت گرفته در پارس جنوبی، توسعه اکتشافات و توسعه میدان‌های مشترک غرب کارون اشاره کرد.

ایسنا |

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به تقاضای کمتر در چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، به روند نزولی روزهای اخیر ادامه داد و کاهش یافت.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.