اجتماعی

مسؤول کارگروه شهرسازی هیات بررسی سیلاب‌های اخیر بر نقش موثر نگاه غیرسازه‌ای در معماری و شهرسازی بر کاهش تبعات ناشی از حوادث طبیعی از جمله سیل در کشور تاکید کرد و گفت: اگر نگاه ما در شهرسازی و معماری غیر سازه‌ای باشد، می‌توانیم هنگام حوادثی نظیر سیل، زلزله و غیره از بروز بسیاری از خسارت‌ها را ممانعت کنیم.

به گزارش ایسنا دکتر عزیزی در نشست خبری ارائه گزارش نهایی سیلاب‌های اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ که امروز برای رئیس‌جمهور ارسال شد، با تاکید بر این که نگاه ما به بخش بحران‌های محیط زیست و همچنین بحث سیلاب‌ها باید تغییر پیدا کند، اظهار کرد: ما نباید به این موضوعات به عنوان بلا، بلکه به عنوان یک پدیده طبیعی نگاه کنیم؛ در واقع در حوزه شهرسازی معماری و میراث فرهنگی می‌شود با تغییر نگاه از بروز بسیاری از آسیب‌های ناشی از این موضوعات جلوگیری کنیم؛ بنابراین آن چه که اتفاق می‌افتد، بیشتر فقدان کاستی‌ها است و ما نباید در بحث سیلاب‌ها تنها عنوان اقدام سازه‌ای صرف داشته باشیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: آن‌چه که در کارگروه شهرسازی، معماری و میراث فرهنگی سیلاب‌های اخیر به آن دست یافتیم، این است که نگاه قالب به موضوعات سیل یک نگاه صرف سازه‌ای بوده است، در حالی که در بحث شهرسازی با اقدامات غیر سازه‌ای می‌توانیم از خسارت‌ها و آسیب‌های حوادثی نظیر سیل و زلزله جلوگیری کنیم.

مسؤول کارگروه شهرسازی، معماری و میراث فرهنگی هیات رسیدگی به سیلاب‌های اخیر تاکید کرد: گزارش این کارگروه در قالب ۸۰۰ صفحه تدوین شد و فقدان برنامه‌ریزی‌های شهری و منطقه‌ای از جمله مسائلی بود که در این کارگروه به آن دست یافته‌ایم، ضمن این‌که اعضای این کارگروه از تمامی استان‌های سیل‌زده بازدید کرد و جلساتی را نیز با ستادها برگزار کردیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: فقدان شرح خدمات طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای از جمله مهم‌ترین نتایجی بود که در این کارگروه به دست آوردیم، متاسفانه امروزه طرح‌های ما در قالب قراردادهای تیپی منعقد می‌شود، در حالی که بسیاری از این پدیده ها را نمی‌شود در قالب چنین طرح‌هایی اجرایی کرد، ضمن این که فقدان هماهنگی در ارائه خدمات اجرایی و عدم نگاه یکپارچه از جمله کاستی‌هایی بود که ما در این سیلاب‌ها به آن دست یافتیم.

در ادامه این نشست دکتر محمد رحیمیان، قائم مقام هیات رسیدگی به سیلاب‌های اخیر و همچنین معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه تهران نتایج حاصل از بررسی‌های این هیات را بسیار علمی و دقیق توصیف کرد و گفت: همان طور که عنوان شد، تغییرات اقلیمی کشور یکی از مهم‌ترین نتایج به دست آمده از سوی کارگروه‌های رسیدگی به سیلاب‌های اخیر عنوان شده است؛ در واقع ما باید بپذیریم کشور ما با پدیده تغییر اقلیم‌ها مواجه شده و باید شرایط زندگی خود را نیز متناسب با این شرایط تغییر بدهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: تغییرات اقلیمی در کشور موجب شده است که ما با بارندگی یکنواخت مواجه نباشیم و در برخی سال‌ها با مشکل خشکسالی و در برخی سال‌ها نیز با پر آبی روبرو شویم، بنابراین اگر شرایط ما متناسب با این تغییرات اقلیمی تغییر یابد، یقینا تاب‌آوری بیشتری در مواجهه با پدیده‌هایی نظیر سیل خواهیم داشت.

دکتر رحیمیان در پایان خاطر نشان کرد: اگر سیاست‌گذاری‌های ما در زندگی متناسب با تغییرات اقلیمی بود، یقینا در پدیده وقوع سیل حتی می‌توانستیم بهره‌برداری مثبتی داشته باشیم و این سیل را برای سال‌های بی آبی ذخیره کنیم که البته نقش صدا و سیما و اطلاع‌رسانی به مردم در کنار مدیریت خوب بحران می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

مقامات چین با اعلام آغاز به کار بیمارستان جدید ۱۰۰۰ تختخوابی در شهر ووهان به منظور درمان مبتلایان به کروناویروس اظهار داشتند: تلفات این ویروس جدید به ۳۶۲ تن افزایش یافته است و تاکنون در مجموع بیش از ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر در جهان به آن مبتلا شده‌اند.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/کردستان </span> معاون آموزش جهاددانشگاهی کردستان از اجرای طرح سرباز ماهر در جهاددانشگاهی کردستان خبر داد و گفت: در قالب این طرح ۷۰۰ سرباز وظیفه عمومی استان کردستان تحت آموزش قرار می‌گیرند.

ایسنا |

<span class="src">ایسنا/سیستان و بلوچستان </span>رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان ایرانشهر از افتتاح و کلنگ زنی ۸۰ پروژه بهداشتی در جنوب سیستان و بلوچستان به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خبر داد.

ایسنا |

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از افتتاح ۵۱۷۳ پروژه عمرانی و خدماتی توسط دهیاری ها در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی سال جاری در مناطق روستائی کشور خبر داد.

ایسنا |

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذفیات کتب درسی بویژه در فارسی اظهار کرد: عبارت حذفیات درست نیست، باید گفت تغییرات و اصلاحات که در جریان تدوین کتب درسی در دوره های گذشته اتفاق افتاده است.

ایسنا |

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه هنوز هیچ موردی از کروناویروس در ایران مشاهده نشده است، درباره اقدامات انجام شده برای بازگرداندن ۷۰ تن از دانشجویان ایرانی ساکن شهر ووهان چین به کشور گفت: به این منظور پروازی مخصوص در اولین ساعات بامداد سه‌شنبه (فردا) به این شهر اعزام می‌شود.

ایسنا |

درسال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ تعداد ۳۸۲ هزار و۱۶۰ دانش آموز در۱۳۵۰مدرسه شاهد و ۲۹ هزار و ۷۹ دانش آموز بزرگسال ایثارگر در۲۹۰ مدرسه ایثارگران بزرگسال مشغول به تحصیل هستند و همچنین ۲۹هزار و ۱۳۲ دانش آموز طرح پراکنده تحت پوشش تحصیلی اداره‌کل امور شاهد وایثارگران هستند.

ایسنا |

مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران گفت: در نظر داریم جهت ارتقای فعالیت‌های فرهنگی مجموعه‌های شهربانو منطبق با مأموریت های اصلی اداره کل امور بانوان و رویکرد جدید مدیریت شهری، امکانات و خدمات مجموعه های مذکور را مورد بازبینی قرار داده و ارتقاء دهیم.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.