فرهنگی

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی توضیحاتی درباره آبگرفتگی در این سازمان و خسارت به بخشی از اسناد کشور توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با حضور معاونین این سازمان در کتابخانه ملی برگزار شد. بروجردی در ابتدای این نشست  به برنامه‌های این سازمان در هفته کتاب اشاره کرد و گفت: توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی  رسالت و جزو مسئولیت ما نیست، سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیشتر در حوزه سیاست‌گذاری در این زمینه فعال است. البته امسال برای هفته کتاب به دنبال اجرا و برگزاری برنامه‌هایی بودیم که خریدار داشته باشد و در گام دوم، برنامه‌ها منحصر به هفته کتاب نباشد.

وی با بیان اینکه "کتاب برای همه" عنوان سیاست کلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بوده تا مردم از فیزیک و محتوای کتاب بهره‌مند شوند، افزود: امسال در 22 منطقه  تهران مکان‌هایی را برای مبادله کتاب در نظر گرفته‌ایم که کتابخانه یکی از این مراکز است. افرادی که دیگر کتابی را نمی‌خوانند، می‌توانند تحویل دهند و به رایگان کتاب مورد نظر خود را دریافت کنند. همچنین 10 فرهنگسرا نیز در این طرح همکاری می‌کنند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: توجه به مناطق محروم از دیگر برنامه‌های اصلی این سازمان بوده که با همکاری نهادهای مختلف برگزار می‌شود.

بروجردی در ادامه به برنامه‌های درازمدت این کتابخانه برای  توسعه کتابخوانی اشاره و اضافه کرد: معرفی کتاب‌های پرمخاطب از جمله این برنامه‌هاست که به صورت هفتگی برگزار پی‌شود. قرار است در گام نخست رضا امیرخانی و در هفته آینده با حضور عادل فردوسی‌پور برگزار شود. "این فصل را با من بخوان" عنوان برنامه دیگری است که در کتابخانه ملی با حضور علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

چهره‌خوانی کتاب برنامه دیگری است که با حضور شخصیت‌های نامدار برگزار می‌شود؛ افرادی مانند فروتن، محمد صالح علا، مجتبی جباری و ... نسبت به حضور در این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته بروجردی؛ در هفته جاری نیز برنامه‌های متناسب با هفته کتاب از جمله حضور در دانشگاه الزهرا و گفت‌وگو با دانشجویان، برگزاری برنامه هویت ایرانی و ... برگزار می‌شود. در روز سه‌شنبه نیز سامانه پردازش خودکار رونمایی می‌شود. این سامانه کمک می‌کند تا منابع فهرست‌نگاری شود.

وی همچنین از راه‌اندازی "پنجره واحد" با مشارکت وزارت ارشاد و خانه کتاب خبر داد و گفت: چاپ کتاب پروسه‌ای می‌طلبد و دردسرآفرین است، این برنامه چاپ کتاب را تسهیل می‌کند. جلسات متعددی از پیش تشکیل شده بود و به این نتیجه رسیدیم که رسیدگی به این درخواست‌ها در سه مکان متفاوت با سرعت بیشتری انجام شود. این برنامه در هفته جاری راه‌اندازی می‌شود و مرجع آن ارشاد است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین در ادامه به برخی از شایعات ایجاد شده درباره آب‌گرفتگی اسناد پاسخ داد. وی در این زمینه گفت: ساختمان آرشیو محل نگهداری اسناد است. در زمان ساخت این ساختمان به نظر می‌رسد که دقت کافی در این رابطه صورت نگرفته است. از سوی دیگر آب‌های منطقه نیز در آنجا تجمیع می‌شود. وقتی هم که قرار بود مترو حقانی حفر شود، خبری مبنی بر آب‌گرفتگی منتشر شد؛ نمی‌دانم جهت‌گیری کانال‌های آب به سمت ساختمان آرشیو تغییر کرده یا خیر. به هر صورت، در زیر شهر تهران منبع وسیعی از آب وجود دارد. با وجود این مسائل، ساختمان آرشیو ملی در 16 طبقه راه‌اندازی شد که پنج طبقه آن در زیر زمین است. در این ساختمان و در طبقات زیرین احتمال نفوذ آب وجود دارد و این مخاطره در ادوار گذشته هم وجود داشت. به همین دلیل ما همیشه نسبت به اسناد به خصوص اسناد آرشیوی حساس باشیم و اجازه ندهیم که در طبقات پایین باشد و طبقاتی که از این مخاطرات مصون است، برای نگهداری اسناد انتخاب شده است. ما اسناد ملی و آرشیوی را در طبقه منفی پنج نگهداری نمی‌کنیم، بلکه در این طبقه اسناد و اوراق امحایی نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: مخازن در حال پر شدن است؛ لذا بخشی از این دست از اسناد امحایی از آنجا تخلیه و به کتابخانه منتقل شده تا طبقه منفی پنج ریل‌گذاری شود. این انتقال  با بالا آمدن آب همزمان شد. البته  آسیبی که ممکن است در این زمینه ایجاد شود، افزایش رطوبت است که با به کارگیری فن و با گردش هوا تلاش داریم تا به میزان استاندارد بازگردد.

تسنیم   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

موسس بنیاد گفت‌وگوی جاده ابریشم که برای گسترش همکاری‌های گردشگری با ایران تمایل نشان دارد، تاکید کرد: ایران باید از شخصیت‌های اثرگذار که در جامعه چین نفوذ و قدرت کلامی دارند برای تبلیغ و معرفی این کشور، بیشتر استفاده کند. نباید نفوذ چهره‌ها را در چین نادیده گرفت.

تسنیم |

ماجرای اشتباه پزشکی در جاگذاشتن قیچی ۱۵ سانتی در شکم یک خانم دستمایه مستند "قیچی" شد؛ مستندی که کارگردانش مدعی است به او گفته‌اند که مراقب جانش باشد!

ایسنا |

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی، ضمن تبریک سالگرد تاسیس خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا» را رسانه‌ای پیشرو و مولد دانست که با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی و آموزشی می‌تواند در فضاهای نوین اطلاع‌رسانی نیز سرآمد باشد.

ایسنا |

مبحث دوم از «لایه‌بندی تحریر» که قرار بود در نشست آبان‌ ماه «آیین آواز» عرضه شود، این ماه با حضور علی شیرازی ـ آوازخوان و مدرس آواز ـ به همراه علیرضا امینی، کارشناس مجری برنامه که آهنگساز و نوازندۀ سه‌تار نیز هست ارایٔه خواهد شد.

ایسنا |

تلویزیون ساخت بیش از ۲۰ سریال را در دستور کار دارد که اغلب آنها در حال تولید هستند؛ بر این اساس بیش از ۲۰۰ بازیگر شناخته شده عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون مقابل دوربین‌های این سریال‌ها خواهند رفت.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.