سیاسی

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: باید نهاد‌های نظارتی از جمله شورای نگهبان و وزارت کشور که مجری انتخابات است به دقت هزینه انتخاباتی کاندیدا‌ها را زیر نظر بگیرد؛ از آنها جزئیات هزینه کرد و منابع پول‌های هزینه شده را مطالبه کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، چگونگی تأمین هزینه‌های انتخاباتی و منابع مالی داوطلبان و نحوه هزینه‌کرد آن در قالب پرونده‌ای با عنوان «معمّای پول و پارلمان» در خبرگزاری تسنیم پیگیری می‌شود. 

پرونده‌ «معمّای پول و پارلمان»|سالک: برخی کاندیداها به استفاده از پول‌های کثیف در ایام انتخابات عادت کردندپرونده‌ «معمّای پول و پارلمان»|هزینه 5 میلیاردی یک کاندیدا برای ورود به مجلس

در روزهای گذشته با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره به گفتگو نشستیم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. بررسی متوسط حقوق و دریافتی یک نماینده مجلس دهم دیگر گزارش ما در مورد این موضوع بود، تا مشخص شود یک نماینده در 4 سال دوره نمایندگی چه‌میزان دریافتی دارد که برخی از کاندیداها تا میلیاردها تومان برای کسب کرسی‌های پارلمان هزینه می‌کنند؟

جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر وجود پول‌های کثیف در انتخابات، اظهار داشت:نظام ما یک نظام دینی و اسلامی است ما برای تشکیل این نظام بیش از 230 هزار شهید داده‌ایم برای اینکه یک سری از ارزش‌ها را در کشورمان حاکم کنیم.

وی افزود: اما متاسفانه چندان این ارزش‌ها که مردم انتظار داشتند و مقام معظم رهبری بر آنها تاکید دارد، در عمل و رفتار کاندیدا‌ها و داوطلبان حضور در انتخابات مشاهده  نمی‌شود.

عضو کمیسیون قضایی مجلس بیان داشت: برخی از کاندیدا‌ها برای انتخابات هزینه‌های چند صد میلیون و یا چند میلیاردی می‌کنند، پیام این هزینه‌ها سرسام آور چیست؟پیامش این است  که نگاه این افراد به عرصه انتخابات صرفاً خدمت نیست ، در حقیقت این شخص سرمایه گذاری می‌کند که بعدا از کنار این پست نه تنها هزینه‌ای را که برای انتخابات کرده را جبران کند بلکه درآمد‌های بیشتری را نیز کسب کند.

رحیمی تصریح کرد: لازم است تا نهاد‌های نظارتی از جمله شورای نگهبان و وزارت کشور که مجری انتخابات است به دقت هزینه انتخاباتی کاندیدا‌ها را زیر نظر بگیرند؛ از آنها جزئیات هزینه کرد و  منابع پول‌های هزینه شده را مطالبه کند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس اضافه کرد: اگر فردی با پول کثیف و یا منابع ناشناس مالی وارد پروسه انتخابات شود، چه پیروز انتخابات باشد و چه نباشد بر روی انتخابات اثر منفی می‌گذارد؛ اگر پیروز شود یک فردی که منابع مالی‌اش نامشخص و غیر قانونی است وارد مجلس شده و اگر پیروز نشود آن شخصی را که پاک دست و سالم در عرصه انتخابات فعالیت کرده تحت فشار قرار داده است.

وی در همین راستا افزود: کاندیدایی که می‌خواهد به صورت سالم، شفاف و با منابع قانونی در پروسه انتخابات فعالیت کند، نمی‌تواند با کاندیدایی که با هزینه میلیاردی غیر قانونی فعالیت می‌کند، رقابت کند.

عضو کمیسیون قضایی مجلس تاکید کرد:به اعتقاد بنده، دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی به طور کلی باید نسبت به هر شخصی که در عرصه انتخابات و یا به دست آوردن پستی هزینه می‌کند حساسیت داشته باشند.

وی بیان داشت:نماینده‌ای که دست خود را مقابل افرادی دراز می‌کند و پول طلب می‌کند و وارد عرصه انتخابات می‌شود دین دار و مدیون وارد مجلس می‌شود؛ آن نماینده نمی‌تواند برای مردم کار کند، چرا که چنین نماینده‌ای باید دین آن اشخاصی که از وی حمایت مالی کرده‌اند را جبران کند.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه بنده 67 میلیون برای تبلیغات انتخابات مجلس هزینه کرده‌ام و فاکتورهای آن  نیز موجود است و بخشی از آن نیز برای چاپ پوستر هزینه شده، گفت: برای تامین این 67 میلیون خودرو خود را به قیمت 50 میلیون فروختم و مابقی آن را نیز از اقوام درجه یک، پدر ، عمو و از اعضای دیگر خانواده‌ام قرض کرده بودم؛ برخی از مردم نیز به صورت داوطلبانه بدون اینکه بنده از آنها طلب کنم یا اینکه آنها چشم داشتی بابت همراهی خود داشته باشند، به صورت خود جوش از بنده حمایت کرده‌اند.

انتهای‌پیام/

تسنیم   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

یک عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه اکثر نمایندگان ⁧ مجلس ، مخالف هرگونه افزایش قیمت ⁧ بنزین ⁩ و سهمیه‌بندی بوده‌اند، در عین حال گفت که مخالفان دولت در سایه نارضایتی ⁧ مردم ⁩ بر این ⁧ موج ⁩ مسابقه سیاسی گذاشته‌اند.

ایسنا |

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که کیفیت عامل اصلی حمایت از تولید ملی است، متذکر شد: یکی از ضروریات ویژه و اصلی در حمایت از کالای ایرانی، حول محور کیفیت محصولات داخلی می‌چرخد.

ایسنا |

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: ظاهراً آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارند. از آقای جلیلی نیز هنوز خبری به گوش نرسیده اما در این میان احتمال سرلیست شدن قالیباف بیش ازدیگران است.

ایسنا |

یک وکیل دادگستری با اشاره به طرح موضوع vpn قانونی گفت: این موضوع، علاوه بر تبعیض آمیز بودن این اقدام، خلاف اصول 19 و 20 از قانون اساسی است که بر حقوق مساوی ملت و یا حمایت یکسان قانون از مردم تاکید دارد.

تسنیم |

کمتر از ۱۰۰ روز مانده به موعد انتخابات مجلس، جریان‌های سیاسی فعالیت انتخاباتی خود را به شکل جدی‌تری دنبال می‌کنند. در این میان وزارت کشور، شورای نگهبان و دیگر دستگاه‌های اجرایی در تلاش‌ برای پیگیری روند قانونی برگزاری انتخابات هستند.

تسنیم |

مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در اثر وقوع انقلاب اسلامی و با هدف مبارزه با صدام در تبعید شکل گرفت. این مجلس علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و تبلیغی، توسط یگان بدر فعالیت‌های نظامی و مسلحانه هم انجام می‌داد.

تسنیم |

هفته گذشته همزمان با ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) رهبر معظم انقلاب با عفو وتخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب موافقت کردند که نسبت به عفوهای گذشته بی‌نظیر بود و مورد استقبال افراد مختلف از دو جناح قرار گرفت.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.