جهان

رسانه‌های عبری زبان بالاخره طرح پیشنهادی آویگدور لیبرمن، رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" برای تشکیل دولت وحدت فراگیر را اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، طرح لیبرمن شامل ۴ بند بدین شرح است: ابتدا نتانیاهو نخست وزیر باشد و پس از آن بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی سفید این سمت را عهده‌دار شود و دولت وحدت بین لیکود، ائتلاف آبی سفید و حزب "اسرائیل خانه ما" تشکیل شود.

حزب لیکود اعلام کرد که لیبرمن در طرح خود موضوع تازه‌ای را ارائه نداده و متعهد به رای دادن علیه دولت چپ‌گرا نشده است.

این در حالی است که ائتلاف آبی سفید از طرح لیبرمن استقبال کرده و خواستار مذاکره با لیکود بر اساس این طرح شده است.

نتانیاهو شرط تشکیل دولت وحدت با لیکود را چشم پوشی این حزب از ائتلاف با احزاب راست‌گرا و حریدی عنوان کرده است و این یعنی اینکه نتانیاهو صرفا نماینده لیکود باشد نه راست‌گرایان و گانتس نیز قبول کند که سمت نخست وزیری را بعد از نتانیاهو عهده‌دار شود و در ابتدا نتانیاهو نخست وزیر باشد.

لیبرمن در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کرد که نتایج انتخابات، چالش‌های امنیتی و اقتصادی و تحولات منطقه مستلزم تشکیل دولت وحدت است.

او مدعی است که این تنها طرحی است که می‌تواند رژیم صهیونیستی را به سمت تشکیل دولت وحدت سوق دهد، البته به شرطی که تمامی طرف‌ها قادر به کنار گذاشتن منافع شخصی خود باشند.

لیبرمن بار دیگر تاکید کرد که حزبش به هیچ وجه در دولت راست‌گرایان به نخست وزیری نتانیاهو یا دولتی چپ‌گرا با مشارکت لیست یکپارچه عربی مشارکت نخواهد داشت.

ایسنا   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
تسنیم |

عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر بارز جهان عرب اقدامات کشورهای امارات، بحرین و عربستان را تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه دانست و تأکید کرد که اسرائیل از حفاظت از خودش ناتوان است؛ چه برسد به اینکه خواسته باشد از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حفاظت کند.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.