جهان

مقامات ترکیه تلاش می‌کنند عملیات موسوم به «چشمه صلح» را به مثابه جنگ با پ.ک.ک و ی.پ.گ جلوه دهند و نه جدال با کُردها.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ بالاخره دیروز به تهدیدات دو سال اخیر خود عمل کرده و دستور حمله ارتش ترکیه و مخالفین سوری موسوم به «ارتش ملی سوریه» به مناطق کردنشین شرق فرات را صادر کرد.

چشمه صلح٬ حمله از هوا و و زمین

در فاز نخست حملات دیروز٬ منطقه تل ابیض مورد اصابت قرار گرفت و علاوه بر توپ‌باران یگان‌های توپخانه ارتش ترکیه٬ هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی این کشور نیز با تجاوز به حریم هوایی سوریه و پرواز تا عمق بیست کیلومتری سوریه٬ مواضع و انبار مهمات کردها را بمباران کردند.

همچنین رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات وزارت دفاع این کشور اعلام کردند که از بامداد امروز٬ نیروی زمینی و یگان‌های کماندویی نیز وارد شرق فرات شده و بیست کیلومتر از مناطق را پاکسازی کرده‌اند.

جنگ با پ.ک.ک یا کُردها؟

مقامات ترکیه تلاش می‌کنند عملیات موسوم به «چشمه صلح» را به مثابه جنگ با پ.ک.ک و ی.پ.گ جلوه دهند و نه جدال با کُردها.

رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه با انتشار تویت‌هایی به زبان‌های عربی و ترکی اعلام کرد: «با کُردها مشکل و اختلافی نداریم و صرفا با تروریست‌ها می‌جنگیم.»

اگر چه اردوغان به صراحت در مورد تفاوت پ.ک.ک و کُردها موضع گرفته اما واقعیت این است که در رسانه‌های منطقه و جهان٬ حملات ترکیه و عملیات موسوم به جشمه صلح٬ نه به عنوان جنگ با پ.ک.ک و ی.پ.گ٬ بلکه به عنوان «حمله به کُردها»٬ قلمداد شده است.

مقامات کُردهای سوری در قامیشلوی حسکه اعلام کرده‌اند که تاکنون 8 نفر بر اثر حملات هوایی ترکیه جان خود را از دست داده‌اند که 3 تن از آنان از شبه نظامیان ی.پ.گ و 5 تن دیگر نیز از غیرنظامیان کُرد و سریانی هستند.

مواضع مقامات سیاسی و سران احزاب ترکیه

نوعمان کورتولموش مرد شماره دو حزب عدالت و توسعه و اصلی‌ترین معاون رهبر حزب٬ ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور٬ فواد اوکتای معاون رئیس جمهور٬ فخرالدین آلتون رئیس بخش اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری٬ مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه و سلیمان سویلو وزیر کشور٬ هر کدام در گفتگو با چند رسانه داخلی و خارجی٬ به تشریح اهداف عملیات چشمه صلح پرداخته و همه آنان بر این مساله تاکید کردند که ترکیه دشمن کُردها نیست و فقط قصد دارد در برابر پ.ک.ک و تروریسم بجنگد.

در نخستین دقایق آغاز عملیات مداخله‌جویانه ارتش ترکیه و مخالفین دمشق در شرق فرات٬ اغلب مواضع مقامات سیاسی و سران احزاب٬ در شبکه اجتماعی توییتر٬ مواضع خود را در قابل پیام‌های کوتاه منتشر کردند. نکته مهم اینجاست که حتی سران سیاسی مخالف اردوغان نیز در پیام‌های خود٬ از حمله به شرق فرات حمایت کرده‌اند.

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق در پیام خود نوشته است: دعاهایمان را بدرقه راه سربازانمان می‌کنیم. انشاالله هر چه زودتر پیروز شوند و حتی از دماغ هیچکدام از سربازانمان خون جاری نشود. خداوند فرزندان ما را نگه دارد.

دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی که به تازگی بستر بیماری را ترک کرده و در چند سال اخیر٬ مهم‌ترین حامی سیاسی اردوغان بوده٬ این عملیات را به تمام نیروهای مسلح ترکیه تبریک گفته و خواستار پیروزی و موفقیت آنان شده است.

خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب که در مخالفت با اردوغان٬ در ائتلاف ملت در کنار کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق قرار گرفته٬ دو پیام منتشر کرده و در یکی از آنها٬ ابیاتی از یکی از اشعار یحیی کمال شاعر ملی گرای ترکیه را یادآوری کرده و ارتش ترکیه را ارتشی دانسته که مداوما آماده است خود را فدای راه خداوند کند. آکشنر همچنین برای پیروزی سربازان ترکیه دعا کرده و خواستار آن شده که همه ملت از آنها حمایت کنند.

احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق ترکیه که از اردوغان جدا شده و به دنبال تاسیس یک حزب جدید است٬ با انتشار 2 پیام تویتری٬ از عملیات ارتش ترکیه در شرق فرات حمایت کرده و آرزو کرده که جنگ با پ.ک.ک٬ ی.پ.گ و داعش و عملیات سربازان ترکی در شرق فرات٬ برای برادران و خواهران سوری٬ ثبات و امنیت به دبنال بیاورد. اما علی باباجان که گفته شده قصد دارد همراه با داوداوغلو به مبارزه با اردوغان برود٬ در مورد این عملیات٬ موضع خاصی اتخاذ نکرده است.

عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه که او نیز راه خود را از اردوغان جدا کرده در دو پیام جداگانه٬ از یک سو از عملیات ارتش ترکیه حمایت کرده و آرزومند آن شده که سربازان ترک٬ به سلامت به خانه بازگردند و از دیگر سو٬ حفظ ثبات منطقه را مرهون توجه و احترام به تمامیت ارضی سوریه دانسته است.

مصطفی دستیجی رهبر حزب ملی گرای وحدت بزرگ که در مجلس ملی ترکیه یک کرسی دارد و از حامیان اردوغان به شمار می‌رود در دو پیام ویدیویی در توییتر٬ نه تنها از عملیات مزبور حمایت کرده٬ بلکه از ایران و روسیه نیز خواسته که در اوج صداقت و شفافیت٬ به منظور حفظ تمامیت ارضی سوریه٬ از عملیات ترکیه حمایت کنند و در کنار این کشور بایستند.

تمل کارا مللا اوغلو٬ رهبر حزب اسلام‌گرای سعادت و از شاگردان سابق مرحوم نجم الدین اربکان در توییت خود برای ارتش ترکیه پیروزی و برای دولت٬ هوشیاری و فراست آرزو کرده و از خداوند خواسته حامی سربازان ترکی باشد و همه آنان به سلامت به وطن بازگردند.

تاکید ایران بر توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از سوریهواکنش تند ترکیه به انتقادهای عربستان از حمله به شمال سوریه

 

دوغو پرینچک رهبر حزب کمونیستی وطن که مواضع تند علیه پ.ک.ک و حزب دموکراتیک خلق‌ها دارد و  همواره اردوغان را به عادی‌سازی رابطه با بشار اسد تشویق می‌کند٬ در پیام توییتر خود اعلام کرده که آمریکا و پ.ک.ک شکست می‌خورند و پیروزی از آنِ ترکیه خواهد بود. او همچنین با حضور در برنامه زنده شبکه تلویزیونی حزب خود٬ از پیشروی نظامیان ترکیه در شرق فرات حمایت کرد.

علاوه بر مقامات سیاسی و حزبی ترکیه٬ بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی و روزنامه‌نگاران این کشور نیز به حمایت از عملیات فرامرزی ارتش ترکیه روی آورده‌اند و احمد هاکان از تحلیل‌گران روزنامه حریت نوشته است: 5 پیام مهم و ساده برای ترامپ دارم که امیدوارم آن را درک کند. 1. این عملیات علیه کُردها نیست٬ علیه پ.ک.ک است. 2. دولتی که قرار است در شمال سوریه تاسیس شود٬ دولت کُردی نیست و دولت پ.ک.ک است. 3. این عملیات را به مثابه جنگ ترک و کُرد به نمایش نگذار. این فقط جنگ ترکیه و پ.ک.ک است. 4. شما کُردها را مسلح نکردید٬ شما به ی.پ.گ سلاح دادید. 5. هم عیب و هم جهالتی بزرگ است که مداوما وانمود می‌کنی ترک‌ها و کردها دچار اختلاف شده‌اند. چنین چیزی وجود ندارد.

دعا در مساجد

رئیس سازمان تسکیلات دینی ترکیه دستور داده که در مساجد این کشور٬ برای پیروزی سربازان ترکیه در عملیت شرق فرات دعا شود و در نماز صبح امروز در بسیاری از مساجد ترکیه٬ سوره مبارکه فتح با آرزوی پیروزی سربازان٬ قرائت شده است.

آزمایش دستاوردهای دفاعی داخلی

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که مناطقی از راس العین یا سرکانی بمباران شده و 180 هدف مورد اصابت قرار گرفته و نیروهای کماندویی ترکیه وارداین مناطق شده‌اند. همچنین اعلام شده که در این جنگ٬ بخش وسیعی از تسلیحات٬ تجهیزات و ادوات ساخت داخل صنایع دفاعی ترکیه برای نخستین بار به کار گرفته شده‌اند.

تسنیم   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

براساس گزارش رسمی که دولت عراق امروز (سه شنبه) پیرامون تظاهرات اخیر در این کشور صادر کرد، هیچ گونه دستوری از سوی مقامات ارشد برای تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان صادر نشده است.

ایسنا |

رئیس هیئت مذاکره کننده مخالفان سوریه طی ادعایی از دولت دمشق خواست تا از طریق مذاکراتی که قرار است در ژنو برگزار شود، "به تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل سیاسی جهت حل بحران این کشور کمک کند".

ایسنا |

قانونگذاران آمریکایی همچنان به فشارهایشان برای اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه در صورت پایان نیافتن عملیات این کشور در شمال شرق سوریه ادامه می‌دهند و همزمان یک سیاستمدار کرد از رئیس جمهوری آمریکا خواست به آنچه او «پاکسازی قومی» مردم کرد خوانده، پایان دهد.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.