اقتصادی

معاون وزیر راه و شهرسازی از تاسیس مسیر ترانزیتی ترکیه - ایران- افغانستان خبر داد و گفت: مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال و پس از آن در جلسه سه جانبه‌ای متن صورتجلسه نهایی شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تاسیس مسیر ترانزیتی ترکیه - ایران- افغانستان خبر داد و گفت: مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال و پس از آن در جلسه سه جانبه‌ای متن صورتجلسه نهایی شود.

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، از برنامه‌ریزی‌های مشترک برای راه اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه خبر داد و گفت: در هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل و نقل ایران و ترکیه مصوبات اجرایی این دو کشور در زمینه حمل و نقل پیگیری شد.

مدیر کمیته حمل و نقل و ارتباطات بیست و هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با اشاره به مذاکرات گسترده در تقویت مسیر ترازیتی شرق به غرب اظهار داشت: در طول جلسات این دوره تاکید زیادی بر راه‌اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه صورت گرفت و مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال شود تا پس از آن در جلسه سه جانبه ای متن صورتجلسه نهایی شود.

وی افزود: همچنین ارتقاء فعالیت‌های ترانزیتی کریدور ترکیه- ایران- قطر در چارچوب تفاهم‌نامه منعقده در شهریور ۱۳۹۶ و اجرایی سازی کریدور اسلام آباد- تهران- استانبول (ITI) در دستور کار دو کشور قرار گرفت. در توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل ترکیبی، مقرر شد قرارداد همکاری از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

آدم نژاد درباره مذاکرات حوزه حمل و نقل جاده ای گفت: برای اجرای ماده ۷ موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای بین کشورمان و ترکیه دو طرف توافق کردند، ‌نشست کمیته مشترک همکاری های حمل و نقل جاده‌ای دو کشور را در سه ماهه دوم از نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی در تهران برگزار کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره رضایت دو کشور از راه اندازی قطار مسافری تهران – وان و تهران – آنکارا ادامه داد: راه اندازی قطار مسافری تهران – استانبول در جلسه ای در سریع‌ترین زمان ممکن در تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین برای دستیابی به آمار جا به جایی یک میلیون تن بار در سال بین دو کشور جهت گسترش همکاری‌ها در زمینه افزایش و توسعه حمل و نقل بار به وسیله ریل، توافق شد تا حمل و نقل میان ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی از طریق مسیرهای ترانزیت ریلی ایران تسهیل شده و این مسیرها احیا شوند.

آدم نژاد همچنین با اشاره به محورهای تفاهم در حوزه حمل و نقل دریایی گفت: در این بخش هم دو طرف تمایل خود را برای بررسی فرصت‌های همکاری در زمینه ایجاد و پیاده سازی تکنولوژی‌های پیشرفته جهت ساخت کشتی‌های تفریحی، تعمیرات و نگهداری کشتی، ‌ بازیافت کشتی و لایروبی و اتوماسیون فرایندها و تهیه جانمایی‌ها ابراز کردند و مقرر شد، چهارمین کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی بین دو کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در ترکیه برگزار شود.

انتخاب   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
مهرنیوز |

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت گفت: نتایج مطالعات ارزیابی بلوک‌های اکتشافی در سال‌های اخیر نشان داد که حجم ذخایر درجا و ذخایر قابل استحصال نفت در کشور بیش از آنچه برآورد شده، بوده است.

مهرنیوز |

پنتاگون در نظر دارد برخی از نظامیان خود را در اطراف چاه‌های نفتی شمال سوریه باقی بگذارد تا در کنار نیروهای کرد دموکراتیک سوریه از رسیدن نفت به نظامیان داعش جلوگیری کنند.

مهرنیوز |

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) از ۱۲ مهرتا پایان ۲۹ مهرماه،  ۳۴۴ پرواز رفت و برگشت به مقصد فرودگاه نجف انجام داد که در مقایسه با سال گذشته افزایش ۴۴۰ درصدی داشته است.

مهرنیوز |

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: قبلا گفته می شد که خلبان مقصر سوانح هوایی بوده به خصوص وقتی خلبان به رحمت خدا می رفت اما در پرونده سقوط هواپیمای تهران-یاسوج مشخص شد که خلبان مقصر نبوده است.

مهرنیوز |

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات کارگران آذراب اراک گفت:در برخی شرکت ها عموما مسئله مالکیت دچار مشکل شده و هر گاه مالکیت دچار خدشه شود شرکت از ثبات لازم برخوردار نخواهد بود.

مهرنیوز |

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: سرمایه در گردش موردنیاز بخش صنعت در سال ۹۸ بیش از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.