اجتماعی

شبکه بی بی سی چندی پیش پرونده ویژه خبری برای منصرف کردن جوانان مسلمان و فارسی زبان از ازدواج منتشر کرده، این در حالی است که سیاست های تشویق به ازدواج و فرزند آوری در این کشور جریان دارد.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه- ساناز باقری راد: «آیا زنان مجرد شاد ترند؟» این عنوان خبری بود که چند روز پیش بخش فارسی زبان شبکه بی بی سی آن را منتشر و برای بیشتر دیده شدن خبر، به تبلیغ آن در صفحه اینستاگرام خود نیز پرداخت.

خبری که شاید در ابتدا یک مطلب پژوهشی و تحقیقی به نظر آید اما کمی دقت به مضمون آن نشان می دهد که این مطلب تنها یک پژوهش نیست و شروعی برای یک هدف بلند مدت است.

هدفی به نام «کاهش ازدواج و جمعیت کشورهای فارسی زبان و مسلمان» که پشت ظاهر عادی و معمولی اخبار بی بی سی پنهان است اما نشان از تلاش برای به راه انداختن یک جریان فکری می دهد.

جریانی که سناریو اولیه آن در قالب یک خبر پژوهشی آن هم در بخش فارسی زبان شبکه بی بی سی منتشر می شود و نگارش مطلب به حدی زیرکانه است که مخاطب تصور وجود جریانی فکری برای تغییر شیوه زندگی وی را حس نمی کند.

این سناریو چند روز پیش با انتشار خبری با مضمون اینکه «آیا زنان مجرد شادترند؟» شروع شد. در ادامه این مطلب نیز بی بی سی به برخی مزایای تجرد! پرداخته و نوشته است:

«مجردها روابط اجتماعی بهتر و محکم‌تری دارند، از تحصیلات بهتر برخوردارند و از شغل خود بیشتر از افراد متاهل لذت می‌برند، غذاهای سالم‌تر می‌خورند و در سن پیری تنهایی را کمتر احساس می‌کنند.

تازه‌ترین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مجردها ۲۵ درصد جمعیت عصر پساصنعتی را تشکیل می‌دهند. فرصت‌های شغلی، آزادی‌های مالی، شهرنشینی، آزادی زنان، سکولاریزم جهانی و نظام‌های رفاهی سبب شده‌اند که نیازهای اقتصادی، اجتماعی افراد به ازدواج و تشکیل یک خانواده‌ای سنتی کاهش یابد.»

در ادامه این مطلب نیز تجربه چندین بانوی آسیایی و مسلمان از کشورهای افغانستان و پاکستان درباره مزایای مجردی مطرح شده و به این شکل طرح آراستن چهره تجرد در مقابل ازدواج کلید می خورد. به نحوی که بازگو کردن احساس دختری افغانستانی از مزایای طلاق و گرفتن جشن طلاق نیز بخشی از خبر بی بی سی را تشکیل می دهد.

در بخش دیگری از این مطلب نیز با تشویق زنان و دختران به حمایت از افزایش تجرد، به توهین به شخصیت وجودی زن و انکار غریزه انسانی «تولید نسل» پرداخته شده است.

به طوری که در ادامه این خبر آمده است: «ما همه باید با هم به حمایت از دخترانی برخیزیم که خود را فراتر از وسیله تولید نسل و ارضای خاطر دیگران می‌بینند و به آنان اطمینان بدهیم که به نیرو و همت‌شان باور کرده و به دیده قدر نگریسته می‌شوند.»

اما نکته قابل توجه آن است که حمایت شبکه بی بی سی از تجرد و تلاش برای منصرف کردن جوانان از ازدواج تنها به بخش فارسی زبان این شبکه محدود میشود. بخشی که مخاطبان اصلی آن کشورهای مسلمان نشینی ازجمله افغانستان، تاجیکستان و ایران هستند.

تلاش رسانه رسمی بازتاب دهنده خط فکری رسانه رسمی انگلیس برای کاهش آمار ازدواج، کاهش فرزند آوری و در نهایت کاهش جمعیت در کشورهای آسیایی به ویژه ایران در حالی انجام می شود که دولت انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی با ارائه تسهیلات مختلف در حال تشویق کردن جوانان به ازدواج و تولد فرزند بیش تر هستند.

تشویق‌های دولت انگلیس برای افزایش فرزند آوری شهروندان

به طوری که از سال ۱۹۹۰ و به دنبال کاهش نرخ ازدواج ها و از سوی دیگر افزایش میزان طلاق ها، طرح های تشویق به ازدواج در اروپا اجرا شد. بر اساس این طرح ارائه تسهیلات مالی، کاهش پرداخت مالیات شهروندی، اختصاص بودجههای خاص به زوج های جوان به منظور ترغیب جوانان به ازدواج انجام می شود. علت اصلی اعطای این امتیازها نیز افزایش ارزشهای خانوادگی و کاهش شمار فرزندان تک والدینی مطرح شده است.

به علاوه کاهش نرخ ازدواج در انگلیس طی سال های اخیر موجب نگرانی مسئولین این کشور شد و ۳ سال پیش دیوید کامرون نخست وزیر این کشور اعلام کرد: خانواده پایه و اساس جامعه را تشکیل می دهد و به منظور ترغیب افراد جامعه به تشکیل خانواده، زوج های جوان مشمول تخفیف مالیاتی خواهند شد.

از سوی دیگر فرزندآوری به عنوان یکی از مسائل مهم در سیاست گذاری های دولت بریتانیا به شمار می رود و دولت برای تشویق زوج ها به تولد فرزند بیشتر امتیازات و تسهیلات مالی، شغلی و رفاهی گوناگون به آنها ارائه می دهد.

به طوری که بر اساس طرح های تشویق به فرزندآوری، مادران شاغل میتوانند برای تولد فرزند خود حدود ۵۲ هفته مرخصی زایمان دریافت کنند و در ایام این مرخصی نیز از تمامی مزایای شغلی و ارتقا جایگاه بهره مند خواهند شد.

از سوی دیگر دولت انگلیس برای تولد هر فرزند، علاوه بر اعطا انواع کمک هزینه به والدین، خدمات مختلفی ازجمله امکانات رفاهی در ایام تحصیل کودک و تامین هزینه های رشد طفل را برای والدین فراهم می کند.

با وجود مصوب بودن شرایط قانونی برای تشویق شهروندان به ازدواج و به ویژه فرزندآوری در انگلیس، شاهد تلاش بریتانیا برای کاهش نرخ ازدواج جوانان در کشورهای دیگر از جمله کشورهای مسلمان و ایران هستیم. تلاشی که از طریق رسانه رسمی این کشور و به صورت غیر مستتقیم در حال انجام است و با مطرح کردم معایب ازدواج، تجرد را به افراد القا می کند.

مهرنیوز   |   آیـــ لـــوکـــــ خواندن خبر در سایت اصلی
ایسنا |

طبق اعلام مسئولان محیط زیست استان مازندران، اواخر هفته گذشته تعداد زیادی لاشه پرنده در بخشی از تالاب میانکاله پیدا شده است. علت مرگ آنها هنوز مشخص نشده و قرار است تیمی از سازمان حفاظت محیط زیست برای بررسی موضوع، عازم منطقه شوند.

ایسنا |

مسؤول کارگروه شهرسازی هیات بررسی سیلاب‌های اخیر بر نقش موثر نگاه غیرسازه‌ای در معماری و شهرسازی بر کاهش تبعات ناشی از حوادث طبیعی از جمله سیل در کشور تاکید کرد و گفت: اگر نگاه ما در شهرسازی و معماری غیر سازه‌ای باشد، می‌توانیم هنگام حوادثی نظیر سیل، زلزله و غیره از بروز بسیاری از خسارت‌ها را ممانعت کنیم.

چهارمین دوره جشنواره رسانه‌های شهری با حمایت مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و با شعار «شهر، رسانه، حق بر شهر» برای دریافت آثار منتشر شده در حوزه‌های متفاوت شهری، تا آخر بهمن‌ماه اعلام آمادگی کرد.

ایسنا |

ویروس ناشناخته چینی از خانواده ویروس‌ کرونا تاکنون خسارات مادی و جانی زیادی برجای گذاشته است. شهرهای زیادی در چین قرنطینه شده‌اند و کشورهای جهان اقدامات پیشگیرانه را آغاز کرده‌اند. ابتلا به این ویروس در حال گسترش است، اما چین استفاده از نوعی دارو را بهبود یکی از نشانه‌های بیماری آغاز کرده است.

مهرنیوز |

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، از نامه وزیر راه به رئیس جمهور در خصوص اعتراض به تصمیم معاونت حقوقی ریاست جمهوری در رابطه با طرح توسعه دانشگاه تهران خبر داد.

مهرنیوز |

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت، از دستگیری مرد هزار چهره که با اغفال خانم های جوان و جلب اعتماد دختران ۲۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

ایسنا |

اداره نظارت بر بازار کشور، وزارت کشاورزی و دفتر جنگلداری چین در بیانیه‌ای مشترک از ممنوعیت تجارت حیوانات وحشی در سراسر این کشور در بازارها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و پلتفورم‌های تجارت الکترونیکی به دلیل شیوع کروناویروس جدید خبر دادند.

مهرنیوز |

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، کمبود نیروهای توانمند در حوزه های تخصصی و کاهش نیروی کارگری در ازای بازنشستگی را از جمله چالش های کنونی شهرداری در حوزه نیروی انسانی دانست.

آی لوک یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.